FAALİYET RAPORU (2019)
ENGELSİZ KAMPÜS BİRİMİ FAALİYET RAPORU (2019)

  1. Üniversitemizde “3 Aralık 2019 Dünya Engelliler Günü” Etkinliği Düzenlendi Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinliği kapsamında engelli personel ve öğrencilere yönelik yemek programı düzenlendi. ERÜ Bilinçli Gençler Kulübü ve Engelsiz Kampüs Birimi tarafından personel yemekhanesinde gerçekleştirilen etkinliğe; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recai Kılıç ve Prof. Dr. Mehmet Sıdkı İlkay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Öztürk, Engelsiz Kampüs Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Fevziye Çetinkaya, Engelsiz Kampüs Birimi Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Nimet Susam, AK Parti Melikgazi İlçe Başkanı Gökhan Ülke, AK Parti Kocasinan İlçe Başkanı Hüseyin Okandan ile engelli personeller ve öğrenciler katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıdkı İlkay, üniversitenin engelli bireylere yönelik çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Rektör Yardımcısı İlkay, “Üniversitemiz güncellediği 2020 - 2021 dönemi Stratejik Planında ‘Erciyes Üniversitesi kampüsünü engelsiz bir hale getirmek’ hedefini belirlemiştir. Bu hedefe ulaşma düzeyini ölçmek için 4 tane performans göstergesi tanımlanmıştır. Mekânda erişilebilirlik oranı (%66), eğitimde erişilebilirlik oranı (%68), sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilirlik oranı (%65) ve sahip olunan toplam bayrak sayısıdır. 2020 yılı için bütün birimlerde Engelsiz Kampüs Birimi ve Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığında oluşturulan bir ekip tarafından bütün birimlerde mekanda, eğitimde ve sosyo-kültürel faaliyetlerde erişilebilirlik bakımından inceleme, tespit ve maaliyetlendirme çalışmaları yaptırılmıştır. 2020 yılı bütçesinde tespit edilen eksikliklerin tamamlanması için 13 milyon TL bütçe talep edilmiştir. 2020 yılı için devlet tarafından ayrılan bütçe, büyük onarım bütçesinden kesilip verilen 100.000 TL olmuştur. Biz kendi imkanlarımız ve Engelsiz Kampüs birimimizin çabalarıyla sizlerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Kayseri Büyükşehir Belediyesinden merkez kampüs içerisinde engellilere hizmet veren ring aracı temin edilmiştir. Personel ve öğrencilerimize 3 grup işaret dili eğitimi düzenlenmiştir. Tekerlekli sandalye kullanan öğrencilerimiz için ergonomik masalar yaptırılmıştır. Kredi Yurtlar Kurumundan engelli öğrencilerin burs almalarına yardımcı olunmuştur. Bilinçli Gençler Kulübü ve engelli öğrencilerimizle birlikte 5 Mayıs 2019 tarihinde TBMM ziyaret edilmiştir” dedi. Bilinçli Gençler Kulübü Yöneticisi Süleyman Ekinci “Üniversite ve Engellilik”, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Oya Levendoğlu Öner, “Zihniyet Dönüşümü İhtiyacı” ve Öğr. Gör. Mehmet Emin Öztürk “Türkiye’de özel Eğitimin Mevcut Durum ve Geleceği” konusunda birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından spor müsabakalarında başarı elde edilen engelli sporculara plaket takdim edildi.

2. Üniversitemizde Engelsiz Kampüs Birimi ve Bilinçli Gençler Kulübü Tarafından “Dünya Engelliler Günü” Etkinliği Kapsamında Konferans Düzenlendi Erciyes Üniversitesi’nde (ERÜ) “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” etkinlikleri kapsamında Engelsiz Kampüs Birimi ve Bilinçli Gençler Kulübü tarafından “Engelsiz Yaşam İçin Bireysel Sorumluluklarımızın Farkında mıyız ?” konulu konferans düzenlendi. Sabancı Kültür Sitesi’nde düzenlenen etkinliğe, Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Borlu, Engelsiz Kampüs Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Fevziye Çetinkaya, Engelsiz Kampüs Birimi Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Nimet Susam ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Özkar Özel Eğitim ve Uygulama Okulu öğrencileri tarafından sahnelenen gösterinin ardından etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Borlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bir farkındalık günü olduğuna dikkat çekti ve katılımcılara teşekkür etti. Daha sonra Engelli, Aile, Toplum İletişimi Danışmanı Adem Kuyumcu, “Engelsiz Yaşam İçin Bireysel Sorumluluklarımızın Farkında mıyız? ” konulu konferans verdi. Konferansın sonunda ise, konuşmacı ile etkinliğin düzenlemesinde katkıda bulunanlara Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Borlu tarafından plaket takdim edildi.

3. 13 Mart 2019 Çarşamba günü, Mimarlık Fakültesinde Engelli öğrencilere yönelik konferans verildi.

4. 14 Mart 2019 Perşembe günü, “Engellilere Dönük Halkla İlişkiler Kampanyasının İletişim Dilinin Nasıl Olmalı” etkinliği düzenlendi.

5. Üniversitemiz Engelsiz Kampüs Birimi tarafından,26/01/2019 tarihinde personel ve öğrencilere yönelik 3. Gurup "Türk İşaret Dili Kursu" düzenlenmiş olup, kurs bitimi sertifika töreni yapılmıştır.

6. 02-04 Mayıs 2019 20. Bahar Şenliğinde” Engelli öğrencilerimiz ile Bilinçli Gençler Kulübü olarak stant açılmıştır. Bahar Şenliklerinde aktif yer alma, stant açılması yoluyla ticarete hazırlama, organizasyonda etkin görevlerle sonuca direk katkıda bulunma fırsatı verilerek sosyal hayatın içinde engelsiz bir şekilde yer almalarının sağlanması ve özgüvenlerini artırarak hayata tutunmalarının sağlanması çalışmaları, Engelli öğrencilerimiz Bahar Şenliği konserlerinde sahneye yakın özel yer ayarlanmıştır. (Bilinçli Gençler kulübünde 17 Engelli öğrenci Üye bulunmaktadır)

7. Mayıs 2019 20. Bahar Şenliği kapsamında Sanatçı Kıraç engelli öğrencilerimizde Sohbet ve konser sırasında fotoğraf çekilmiştir.

8. 05 Mayıs 2019 tarihinde, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu tarafından Engelsiz Kampüs Birimi İdarecileri ve Engelli öğrencilerimiz davet edilmiştir akabinde TBMM ziyaret edilmiştir”

9. 05 Mayıs 2019 tarihinde, Engelli öğrenciler ve Engelsiz Kampüs birimi olarak Anıtkabir ziyaret edilmiştir.

10. Üniversitemiz Kampüs içi Engelli ringi temin edilmiş olup,engelli öğrencilerimiz sorunsuz okullarına sorunsuz ulaşmaktadır. 11. Tekerlekle sandelyeli öğrencilerimiz için ergonomik, ayarlanabilir masalar yaptırılmıştır. Edebiyat Fakültesine öğrencimiz için tahsis edilmiştir.

12. Fen Fakültesinde tekerlekli sandalye ile öğrenim gören Mühendislik Fakültesi öğrencisine tahsis edilmiştir.

13. Mühendislik Fakültesini tekerlekli sandalye ile öğrenim gören öğrencimiz için ayarlanabilir ergonomik masa tahsis edilmiştir.

14. Bilinçli Gençler Kulübünde 17 engelli öğrenci bulunmaktadır. Bütün etkinliklerde engelli öğrenciler görev almakta ve katılım sağlamaktadır.

15. 30.10.2019 da OBİSİS sistemine görme engelli öğrenciler için sesli komut yüklendi.